Po wejściu Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku zostaliśmy zwolnieni z konieczności zgłaszania do odprawy celnej towarów pochodzących z krajów do niej należących. Importując towary spoza UE należy odbyć szereg procedur zwanych odprawą celną importową.
Odprawa celna towarów w imporcie polega na przedstawieniu towarów organowi celnemu, sporządzeniu zgłoszenia celnego, dołączeniu niezbędnej dokumentacji oraz uiszczeniu cła i podatków z tytułu przewozu towarów. Odprawy można dokonać w każdym państwie Unii Europejskiej i nie musi to być kraj zgodny z miejscem siedziby importera. Należy jednak pamiętać, że importowi mogą podlegać jedynie towary, które nie zostały objęte zakazami przewozu.
Istnieją dwa sposoby złożenia zgłoszenia celnego: elektroniczne w systemie e-Celina, bądź pisemne w formie formularzu SAD. Czynność tą można wykonać samodzielnie lub zlecić ją agencji celnej po uprzednim upoważnieniu jej do działania w naszym imieniu. Należy pamiętać, że pisemnie może złożyć zgłoszenie jedynie osoba prywatna. Jeśli nie działa system, istnieje możliwość złożenia zgłoszenia celnego w procedurze awaryjnej.
Kolejnym krokiem jest dostarczenie dokumentów niezbędnych do odbycia odprawy celnej importowej. Pierwszym z nich jest faktura handlowa. Zawiera ona informacje na temat ceny, ilości, wagi, kraju pochodzenia oraz warunków dostawy towarów. Kolejnym dokumentem jest specyfikacja zwana również packing list, która wymagana jest jedynie w przypadku, gdy dane dotyczące towarów nie zostały uwzględnione na fakturze. Konieczny jest natomiast oryginał świadectwa pochodzenia, na podstawie którego w urzędzie celnym można skorzystać z tzw. preferencji celnych oraz niezbędne pozwolenia i certyfikaty.
Podstawę do obliczenia cła stanowi przeliczona na PLN po kursie waluty z danego dnia wartość towaru oraz ewentualne inne koszty poniesione przez importera w zależności od warunków dostawy. Jeśli istnieją jeszcze inne opłaty, np. antydampingowe lub akcyza, to podstawą do ich obliczania jest podstawa do cła plus cło. Ostateczna kwota opłaty importowej podlega opodatkowaniu.